moja Ameryka

Georgetown University (I)

Sporą część Georgetown w Waszyngtonie zajmuje Georgetown University – najstarszy rzymsko-katolicki universytet w Stanach Zjednoczonych. Założony w 1789 roku przez arcybiskupa Johna Carrolla, przez wiele lat cierpiał duże kłopoty finansowe, i tak naprawdę rozwinął sie dopiero po wojnie secesyjnej, pod kierownictwem Patricka Healy, nazywanego czasem „drugim założycielem”. Georgetown University jest uniwersytetem prywatnym, jezuickim, i to znajduje odbicie w regułach nim rządzących, w regułach, które czasem uważane są za kontrowersyjne. Na terenie uniwersytetu nie sprzedaje się środków antykoncepcyjnych, w Szkole Medycznej oraz w szpitalu (który nie jest częścią uniwersytetu, ale znajduje się na terenie kampusu) nie wykonuje się zabiegów aborcji. Ponadto, w wielu pracowniach, na budynkach i w ogóle niemal wszędzie wiszą krzyże, z wyjątkiem Intercultural Center, gdzie symbole różnych religii zmieniane są rotacyjnie. Mimo tego jednak, że uniwersytet jest katolicki, na jego terenie świadczona jest posługa duchowa nie tylko dla katolików, ale i dla chrześcijan innych denominacji, muzułmanów i żydów. Fakt tego pięknego międzykulturowego i międzyreligijnego porozumienia również zresztą budził kontrowersje w niektórych kręgach. Ponieważ w Stanach są uniwersytety znacznie bardziej katolickie w swojej katolickości, sądzono, że papież Benedykt XVI w czasiej swojej tegorocznej wizyty może trochę wziąć w karby liberalniejszy Georgetown. Nic takiego się jednak nie stało, papież skupił się raczej na karygodnych przypadkach molestowania seksualnego w amerykańskim Kościele Katolickim, a Georgetown University pozostał takim, jakim był.

Uniwersytet notowany jest w pierwszej setce najlepszych na świecie uczelni medycznych i farmaceutycznych. Podobno trudniej dostać się tylko na Uniwersytet Stanforda i uczelnie Ivy League. Posiada „very high research activity”, m.in. w dziedzinie religii, etyki oraz medycyny nowotworów. To właśnie tu wiele lat temu rozpoczęto badania, które doprowadziły do powstania pierwszej szczepionki „przeciwnowotworowej” – szczepionki przeciw typom ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV), odpowiedzialnym za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepionka zarejestrowana jest w tej chwili w wielu krajach, ale badania nad jej udoskonaleniem prowadzone są na Georgetown University przez cały czas.

Do absolwentów uniwersytetu należą m.in. były prezydent Bill Clinton, prezydentka Filipin Gloria Macapagal-Arroyo, dziennikarka Maria Shriver oraz koszykarz Patrick Ewing.


Fragment uniwersytetu (główny kampus) widziany z Key Bridge. Pośrodku najbardziej charakterystyczny, zabytkowy budynek – Healy Hall, ta bardziej kanciasta wieża z prawej to Lauinger Library, a ten czerwonawy budynek z lewej to Ryan Hall.


Jeszcze raz Healy Hall


Pomnik Johna Carrolla w centrum kampusu


White-Gravenor Hall


Lauinger Library


i schody obok biblioteki


Obserwatorium astronomiczne, ukończone w 1844 roku


Car Barn


Wolfington Hall – tu mieszkają zakonnicy

CDN…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s