moja Ameryka, okołoreligijnie

Małżeństwa osób tej samej płci w DC?

Dystrykt Kolumbii przygotowuje się do wprowadzenia prawa umożliwiającego osobom tej samej płci zawarcie związku małżeńskiego.

[…] A District of Columbia lawmaker will introduce legislation next week to legalize same-sex marriage in the city. The bill comes from D.C. Council member David A. Catania, an independent who is openly gay. The bill has support from nine of the city’s 13 council members.[…]

Inicjatywę wspierać ma wielebny Eric Lee, jeden z przewodniczących Southern Christian Leadership Conference, który w tym tygodniu gości w DC. Lee, czarny heteroseksualista, żonaty od 17 lat i ojciec trojga dzieci, jest znanym orędownikiem prawa do zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci – o mało zresztą nie został za to usunięty ze stanowiska.

[…] The Rev. Eric P. Lee, president of the Los Angeles chapter of the Southern Christian Leadership Conference, will be in the District most of this week to try to drum up support for same-sex marriage within the African-American community.
Lee, who is heterosexual, has become a leading black advocate for same-sex marriage, a stance that has put him at odds with many of his peers in the faith community. After Lee came out against California’s Proposition 8, which overturned same-sex marriage in that state, the leaders of the Atlanta-based Southern Christian Leadership Conference tried to have him removed from his position in Los Angeles.[…]

Lee będzie się zapewne rozmawiał głównie z czarnymi mieszkańcami Dystryktu. Okazuje się, że są oni mocno przeciwko małżeństwom osób tej samej płci, silnie odróżniając się pod tym względem od białych mieszkańców Waszyngtonu. W przeprowadzonej w maju ankiecie okazało się, że 83% białych jest za, a 10% przeciwko; wśród czarnych stosunek ten wynosił odpowiednio 34 i 48%. Podobno także ten stosunek czarnych obywateli DC do same-sex marriage odzwierciedla stosunek Afroamerykanów do zagadnienia w ogóle. Nie zmieniło to jednak faktu, że w całym DC inicjatywę poparło 54% ankietowanych (34% było przeciw). Miasto jest w większości czarne, ale olbrzymie poparcie białych porządnie zaważyło. To niespotykanie ogromne poparcie białych mieszkańców DC, jeśli porówna się z sytuacją w całych Stanach, stanowi zresztą niezłą zagadkę dla specjalistów.

Skąd te różnica między białymi i czarnymi?

[…] The District’s white population is more secular, liberal and better-educated than the rest of the country. Some surveys have suggested that educational level is the most reliable predictor of attitudes on same-sex marriage, with more-educated people being more likely to support it.[…]

Ale wydawałoby się, że ludzie, którzy sami są lub byli dyskryminowani, będą poczuwać się do jakiejś solidarności z inną w jakiś sposób dyskryminowana grupą. Tak chyba jednak, przynajmniej do niedawna, nie było. Czarni wychodzili widocznie z założenia, że my tu, panie tego, za naszą i waszą wolność walczyliśmy (no dobra, za naszą), a wam właściwie o co chodzi?

[…] Within the black and gay communities, there’s discussion of whether the gay rights campaign is similar to the civil rights movement of the 1950s and 1960s. Some black people view the comparison as maddening. „You see privileged white [gay] males in many situations trying to tell an underprivileged black single mother: My pain compared to your pain. That doesn’t connect,”[…]

To się jednak już podobno zmienia. 

[…] In any case, the trend within the black community is toward tolerance. The May survey found that District blacks favored same-sex civil unions, with the legal rights of marriage, by 52 percent to 36 percent.[…]

Wkrótce zobaczymy, co z tego wszystkiego wyniknie…

6 myśli w temacie “Małżeństwa osób tej samej płci w DC?”

 1. Ale wydawałoby się, że ludzie, którzy sami są lub byli dyskryminowani, będą poczuwać się do jakiejś solidarności z inną w jakiś sposób dyskryminowana grupą

  Może by się wydawało. Ale przekleję ze swojej starej notki:

  A co najciekawsze – Hutcherson [czarny pastor i były futbolista] bez zająknięcia twierdzi [o homseksualizmie w futbolu amerykańskim]: It’s not a civil rights issue like with racism — there’s no comparison. […] Has a homosexual ever been considered 3/5ths of a person? Has a homosexual ever had to sit at the back of the bus? Has a homosexual ever had to use a different bathroom?
  jednocześnie odmawiając gejom udziału w drużynie, pisząc: How can you keep your mind on the game when you’re thinking about running back to the showers? Oraz: I don’t care how great the player is, if he’s bringing attention to the team he’ll be let go.

  http://miskidomleka.wordpress.com/2009/06/17/geje-rozum-wolnosc-slowa/

 2. Jakiś czas temu, chyba u Joe. My. God, czytałem o badaniu, które zamiast rasy sprawdzało korelację z wykształceniem i okazało się, że z dużym prawdopodobieństwem to właśnie wykształcenie decyduje o poparciu, a wyższe wykształcenie mają głównie biali, ponieważ ich na to stać… i poniekąd kółeczko się zamyka.

 3. Otoh, troche nie w porzadku jest porownywac rozne rodzaje dyskryminacji w sumie.
  Nie mowie, ze tak powinno b<c czy cos, ale gdybym chciala, to mi jako bialej lesbijce jest latwo ukryc lesbijstwo. Nie bedzie fajnie i nic, ale moglabym.
  Czarni generalnie nie maja tego komfortu.

 4. Ale tu chyba nie chodzi o porównywanie i udowadnianie drugiej stronie, że my jednak mamy gorzej. Raczej o podejście: i nam i wam jest źle, więc zróbmy coś z tym razem. To znaczy – ja chciałabym widzieć takie podejście :-) , i może ten pastor też.

  A co do tego ukrywania – racja, tylko zastanawiam się (choć trudno mnie samej mówić coś na ten temat), czy to nie jest właściwie jeszcze gorsze? Bo jeśli możesz to ukryć, to masz pokusę, żeby tak zrobić – żyć w ukryciu? Co więcej, społeczeństwo może od Ciebie tego wymagać. A czarni nie mają takich dylematów, po prostu muszą przyjąć swój kolor skóry i ludzkie reakcje nań na klatę. Co IMHO jest znacznie bardziej komfortowe dla ludzkiej psychiki.

 5. Ha. Nigdy nie myslalam o ty w ten sposob, prawdopodobnie dlatego ze sama sie nie ukrywam („czesc, nazywam sie Sara i jestem lesbijka, homofobiczny rybi chujku”), um, ale, to co mowisz, ma sens.
  Ostatecznie korelacja wyksztalcenia z brakiem homofobii i (la la la) brakiem religijnosci wydaje mi sie najwazniejsza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s