moja Ameryka i inne kraje, wkurza mnie

Kobieta mnie bije, czyli oglądalność i seksizm

Wczoraj w wielu serwisach pojawiły się informacje, że Tiger Woods miał wypadek i w stanie ciężkim przewieziony został do szpitala.W tej chwili wiadomo, że wypadek nie był poważny – golfista wsiadł do samochodu, nie był pod wpływem alkoholu, po czym ruszył, ściął hydrant i uderzył w drzewo. Jechał wolno, bo poduszki nie odpaliły. Żona Woodsa, widząc co się dzieje, walnęła kijem golfowym w szybę samochodu i wyciągnęła z niego męża. Tiger Woods trafił do szpitala, teraz już z niego wyszedł, a policja cały czas prowadzi śledztwo. Tyle na razie wiadomo. Pytania pojawiają się oczywiście, na przykład takie, gdzież to sportowiec wybierał się po drugiej w nocy, oraz – dlaczego przez kilkanaście godzin rodzina nie informowała o zdarzeniu.

Wszystkie duże agencje prasowe przedstawiają zdarzenie w podobny sposób – wypadek, brak alkoholu, na szczęście nic się nie stało, dochodzenie jest prowadzone. Oto wybrane tytuły między innymi z CNN, AP, Reuters, AFP:

 

Co robi natomiast szalenie popularny polski portal? Ano twierdzi, za „doskonale poinformowanym” TMZ.com, że to była kłótnia rodzinna. Że to zazdrosna żona rzuciła się z kijem na męża i jego samochód, mąż chciał wyskoczyć, samochód sam ruszył i walnął w drzewo.

 

Może i tak było. Może i policja dojdzie do tego. Prawdą jest, że o hipotezie tej wspomina i prasa zagraniczna (chociażby w powyżej pokazanej notce z FOXSports. com), zaznaczając, że na razie, bez konkretnych przesłanek, wypadek uważany jest za wypadek, a nie za domestic issue. Ale zniesmaczył mnie ten kontrast informacyjny. Z jednej strony spokojne informacje pochodzące z jako tako wartych zaufania agencji, czekających w dodatku na wyniki oficjalnego dochodzenia. Z drugiej – śmieciowy portal posiłkujący się informacjami z innego śmieciowego miejsca, i podbijający swą popularność ordynarnym, chamskim seksizmem w stylu – jeśli coś złego, to przez baby. Gazeta.pl już od dawna sięga dna. To jest jeden z tych przypadków.

 

Dodane po chwili – seksizm, ta wstrętna przypadłość nie gnębi wyłącznie portalu Gazeta.pl. Dziennik.pl też się popisał:

4 myśli w temacie “Kobieta mnie bije, czyli oglądalność i seksizm”

  1. tobie sie ulewa po tym artykule w Wyborczej, mnie po artykule o eutanazji w Holandii. „Redaktor” przytacza slowa bylej minister zdrowia, a wlasciwie nadciaga komentarze ktore pojawily sie w NRC Handelsblad, ktory omawial ksiazke A-M The . Artykul w Handelsblad przypisuje E. Borst (bylej minister zdrowia) stwierdzenie, ze eutanazje wprowadzono zbyt szybko (w znaczeniu, ze najpierw powinni przygotowac lekarzy i zmienic curriculum na akademiach medycznych) a dopiero wprowadzac eutanazje. Z kolei artykul w Trouw przypisuje komentarz o eutanazji autorce ksiazki a nie pani minister. Tak wiec po raz kolejny Wyborcza sie nie popisala.

    ‚artykul’ z Wyborczej http://wyborcza.pl/1,75248,7308817,Holandia_nie_byla_gotowa_na_eutanazje.html,
    artykuly z Handelsblad i z Trouw na stronie poswieconej etyce w medycynie (po niderlandzku): http://www.medische-ethiek.nl/modules/news/article.php?storyid=949 i http://www.medische-ethiek.nl/modules/news/article.php?storyid=951

  2. No widzisz, nawet Wyborcza. Bo ja pisałam o portalu Gazeta.pl, który już dawno osiadł na dnie i nie może się stamtąd podnieść. Co nie znaczy, że inne miejsca czy gazety nie mają sporo za uszami.

  3. Jurgi, ja wiem, że rozmaite gazety zdolne są do wszystkiego, gdy przychodzi do tłumaczenia. Twoje przykłady też są niezłe :-). Ale tu akurat, wydaje mi się, chodzi o coś innego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s