czepiam się, okołofeminizmowo, śmieszne

Dziewczynka też człowiek…

… czyli polska prasa popularna źródłem radości wszelakiej. Dawno nie miałam do czynienia z taką fajną gazetką z programem telewizyjnym, jaką jest Tele Tydzień („Najchętniej kupowany magazyn telewizyjny”). A dzisiaj wyskoczyła ona na mnie znienacka z ogromnie fachowymi (z jednej strony) i zupełnie nieseksistowskimi (no skąd znowu) tekstami z drugiej strony.

Tym opisem poczułam się zbudowana w moim gatunkizmie. My, czyli ludzie, czyli zwierzęta te, potrafimy się uczyć, wzywać i nie cofać. Kul.

Naszła mnie jednak refleksja – czy jam godna (Jędruś ran twoich…) nazywać się człowiekiem? Przy mojej płci? Tak przy okazji dodam poważniej, że to, o czym kiedyś pisała bodajże Agnieszka Graff, daje się zauważyć – w Stanach człowiek odzwyczaja się od takiego niby-od-niechcenia seksizmu w mediach. Różne rzeczy się zdarzają, owszem, czasem ktoś intencjonalnie powie coś niemiłego na temat jakiejś grupy ludzi, ale na takie milutkie śmieszne dowcipy, w stylu na przykład omawiania różnic międzypłciowych w kontekście utrzymywania porządku w domu i co z tego wynika, zwykle trudniej się natknąć. Albo ja mam szczęście. Tam. Bo tutaj już miałam przyjemność przysłuchiwać się takim, mrug mrug, żarcikom.

Wracając do mojej płci, człowieczeństwa i Tele Tygodnia. Uspokoiła mnie pani Dorota Zawadzka, odpowiadająca na pytania na temat wychowywania dzieci. W tym na pytanie, czy dziewczynki są od czegoś inne.

O kurcze, jakież nieznośnie politpoprawne podejście. Nie dość, że dziewczynka też jest człowiekiem, bo może się pobrudzić, to w dodatku w przyszłości kopnie ją zaszczyt pracy ramię w ramię z mężczyznami. Ale żeby pracę wykonywała nawet lepiej niż panowie, to chyba przesada.

No. Dzielne i piękne oczywiście. Tylko, hmm, takie zbyt piękne to mogą być i postrachem mężczyzn. Nie żeby mnie to akurat dotyczyło, ale co wtedy?

7 myśli w temacie “Dziewczynka też człowiek…”

 1. Oj, czepiasz się. Przecież ona NIE napisała „…wyrosną z nich dzielne i piękne kobiety”.

  (…a mógł zabić)

 2. @ Jurgi
  No nie? Ja na przykład się cofam. Kiedy czytam coś takiego.

  @ Ray
  Bo ja się lubię czepiać :-)
  I powinnam dodać jeszcze teksty o Paulinie Młynarskiej oraz słowa jej samej: „Choć Młynarska miała 4 mężów, przyznaje, że mężczyźni nadal ją zaskakują, ale dzięki programowi [Męski punkt widzenia] coraz bardziej ich lubi. – Jestem heteroseksualna, więc lubię ich płeć – śmieje się.
  Chyba zacznę sobie coś prenumerować, jak wrócę do Stanów.

 3. Kobieta też człowiek … Dogłębne. No, ale skoro małpka też umie wzywać „pomoc”, to co się dziwić :]

 4. Brak telewizora i nie kupowanie gazetek z rozkładem najwyraźniej chroni moje nerwy :) dobra decyzja to byłá. A swoją drogą, nie żeby się czepiać ;) w Stanach też istnieje prasa brukowa o podobnym poziomie, prawda? Nie wierzę że wszyscy czytają NYT.

 5. @ Chica Anty Rak
  Jasne, że istnieje, dowodzą tego „Men in Black” :-). Mam jednak wrażenie, że seksizmu jest jakby mniej. Tego takiego niewielkiego i odruchowego szczególnie.

 6. No jak ja byłam mała, to nie bawiłam się lalkami, nie, dzielnie kroiłam „glizdy” i chodziłam po drzewach, na co mi rodzice pozwalali tylko dlatego, że jako ateiści byli do cna zdemoralizowani. Ale okazało się, że mieli nosa, dziś bowiem, gdy jestem dzielną i piękną traktorzystką, okazuje się, że jestem także człowiekiem, czego wcześniej niestety nie wiedziałam. (Spodni jednak nie noszę, by nie zwiększać liczby aborcji na świecie).

  A teraz Państwo wybaczą, robota wzywa! Na traktor!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s