okołonaukowo

Wirusy, które się gumkom nie kłaniają

W drugim odcinku cyklu poświęconego zakażeniom przenoszonym drogą płciową zajmiemy się znowu wirusami. Tym razem takimi, które różnią się sporo od siebie – należą do różnych rodzin, powodują różne objawy kliniczne, różnie wygląda terapia, profilaktyka, a także prognozy dla pacjenta. Łączy je to, że wszystkie należą do grupy wirusów DNA (czyli mają genom w postaci tego kwasu nukleinowego), a co ważniejsze dla tego cyklu – przenoszą się chętnie drogą stosunków płciowych. Nie znaczy to, że nie mogą przenosić się inaczej. Mogą, i robią to jak najbardziej. Ale droga płciowa jest w ich transmisji bardzo istotna.

Istnieje również jeszcze jedna ważna kwestia, która łączy wirusy – bohaterów dzisiejszego tekstu. W przypadku zakażeń przez nie powodowanych zapobieganie w postaci stosowania prezerwatyw jest mało lub średnio skuteczne. Jeśli więc uprawiamy seks z zakażonym partnerem zawsze istnieje duże ryzyko infekcji, nawet wówczas, gdy używamy gumek. Warto o tym pamiętać.

Tyle tytułem wstępu – całość na Homikach.

6 myśli w temacie “Wirusy, które się gumkom nie kłaniają”

 1. Bardzo ciekawe! Ale czy wiadomo, dlaczego prezerwatywy nie są skuteczne (inaczej niż z HIV)?

  Podejrzewam, że dlatego, bo wirusy wchodzą nie tylko przez śluzówkę i przebywają nie tylko w krwi i spermie. Zatem zawsze może dojść do kontaktu tych kawałków skóry, które nie są osłonięte prezerwatywą.

  Ale dlaczego zwracam na to uwagę: Bo ideologiczni przeciwnicy prezerwatyw mogą z twojego artykułu zrobić oręż pod tytułem: „A widzicie, prezerwatywy nie chronią!”. A przy niezrozumieniu drogi przenoszenia wirusów mogą łatwo dojść do wniosku, że nieskuteczność prezerwatyw w tych przypadkach dowodzi istnienia „porów w prezerwatywach”.

 2. No tak, bo są np. w pęcherzykach na skórze, i prezerwatywa nie chroni całkowicie*. Takie są przypuszczenia, bo tak naprawdę w niektórych przypadkach to zmiany chorobowe mogą być i na skórze okrywanej prezerwatywą, i co im pan zrobisz? A w przypadku mięczaka w ogóle nie wiadomo (z drugiej strony, mięczak to małe zmartwienie jest w gruncie rzeczy).
  *Chyba że taka prezerwatywa, jak używał Frank Drebin z żoną, jak pokazałam :)

  Bo ideologiczni przeciwnicy prezerwatyw mogą z twojego artykułu zrobić oręż pod tytułem: “A widzicie, prezerwatywy nie chronią!”. A przy niezrozumieniu drogi przenoszenia wirusów mogą łatwo dojść do wniosku, że nieskuteczność prezerwatyw w tych przypadkach dowodzi istnienia “porów w prezerwatywach”.

  Wiesz, wszystko jest możliwe. Oręż pod tytułem „prezerwatywy nie chronią!” jest w tym akurat przypadku sensowna, tzn. że chronią dość słabo. Jak ktoś sobie dopowie pory – trudno. Mnie bardziej zależało, żeby pokazać, że nie zawsze bezpieczny seks jest taki zupełnie bezpieczny.

 3. O jaki komentarz na homikach dostas :/ (ale wdziecznam za strategiczne wykadrowane zdjecia, przynajmniej moge przeczytac bez odruchow wymiotnych ;)). Swoja droga, czy jest jakis wiek po ktorym szczepienie na HPV nie ma sensu? Ostatnim razem kiedy bylam dziewczynka jeszcze nie bylo takiej opcji.

 4. O jaki komentarz na homikach dostas :/

  Spoko, spoko, nie pierwszy, nie ostatni.

  Swoja droga, czy jest jakis wiek po ktorym szczepienie na HPV nie ma sensu?

  Sens jest zawsze, jeśli chcesz się zabezpieczyć. Dziewczynki dlatego szczepi się wcześnie, żeby uchronić je, zanim rozpoczną współżycie seksualne, zanim spotkają się z ryzykiem zakażenia. Ale oczywiście szczepionka zadziała i u dorosłej osoby, która nie jest zakażona (no bo przecież nie każdy, kto już współżyje, jest, chociaż zdarza się to często). Więc warto. Trzeba tylko pamiętać, że ta szczepionka nie działa terapeutycznie, a tylko profilaktycznie (czyli nie zlikwiduje już istniejących zmian).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s