okołonaukowo

Fakty o szczepieniach

Zebrało się parę osób. Tak się przedstawiamy, choć tekst jest nadal modyfikowany, poprawiany i układany:

Jesteśmy nieformalną grupą. Są wśród nas nauczyciele, budowlańcy, naukowcy, informatycy, lekarze, kierowcy… 

Połączyła nas troska o zdrowie naszych dzieci, naszych siostrzeńców, bratanków, wnuków, kuzynów oraz ich kolegów. Troska podsycana przez napływające z zagranicy informacje o coraz częstszych i większych ogniskach chorób zakaźnych do niedawna uznawanych za praktycznie wyeliminowane z życia społeczeństw w rozwiniętych krajach.

Zatem na początek – tłumaczenie znakomitego komiksu. Warto zajrzeć!

Clipboard-1

 

24 myśli w temacie “Fakty o szczepieniach”

 1. Tak teraz? Toż to przeznaczenie…
  I dobrze. Bardzo dobrze. Ważne, żeby coś robić. Cokolwiek. Ci… muppet, new age, broccoli, milkshake psychos (piekny komć z RtAVM, nie mam pojęcia, jak to równie uroczo przetłumaczyć) przeginają. Co prawda ich osobiście zapewne nic nie przekona, ale może innych… OBY… Przynajmniej przestaliby się rozprzestrzeniać jak te wirusy…

 2. Bardzo się cieszę, że powstała ta grupa. Komiks „Szczepienia działają” jest super :) w przystępnej formie tłumaczy wiele zagadnień (wszystkie?). Najbardziej moją uwagę przykuł obrazek „Pomimo ewidentnych i przytłaczających dowodów ludzie wciąż zadają pytania i mają wątpliwości. To jest normalne.” ładnie nastraja zagubionych w kwestiach szczepień do tego co jest dalej.

 3. Bardzo się cieszę, że powstała ta stronka! Popracowałbym jedynie nieco nad czytelnością i formą graficzną.

  A może by dać informacje o copyrighcie (np jakąś wersję CC?)

 4. Taką odpowiedź dostałem w odpowiedzi na link do komiksu:

  ‚…widziałam to już. Trochę jak dla mnie niski poziom przekazywanych treści, porównania śmieszne, zero konkretów, same ogólniki. Jak dla mnie to ktoś z USA zrobił tą prezentację dla tamtejszej społeczności, która jest mniej bystra i lubi komiksy i teraz ktoś przetłumaczył. DLa osoby, która wie coś więcej niż powiedza w przychodni nieprzekonywująca prezentacja.
  Otóż na odrę choruje więcej osób teraz, ale co najdziwniejsze ponad 80% z nich było zaszczepionych. Zresztą mamy teraz skuteczne leki na tę chorobę, więc po co masowe szczepienia. Związek autyzmu ze szczepieniami został udowodniony, mówiła o tym Majewska i sama robiła badania nad tiomersalem. W slajdzie piszą ze znikoma ilość nieszkodliwa tiomersalu jest w szczepionkach, a przecież przekracza ona znacznie normy możliwe do przyjęcia przez nasz organizm i wiele jeszcze innych kwestii można by tu przytaczać… A te kłamstwa o Wakefieldzie…’

 5. @ kw

  Pominąwszy zdanie tej osoby na temat komiksu – spoko, nie każdemu musi się podobać, to niestety antywacki cały czas opowiadają te swoje bajeczki.
  Pozostaje tylko robić swoje, informować, podrzucać rzetelne dane, wykazywać antywackowe kłamstwa.

 6. Witam cię serdecznie. Taki pomysł na artykuł, albo zwyczajnie do poczytania. W końcu to twoja branża… ;)

  http://lwow.eu/weigl/kaprysna_gwiazda.html

  I pomyśleć, że facet dorobił się w Polsce tylko jednej ulicy, bodajże we Wrocławiu. Tymczasem pomników i ulic różnorakich bezużytecznych idiotów mamy na pęczki. Żenada.

  To pokazuje też, jak głupim narodem jesteśmy. Co tu się dziwić, że antyszczepionkowcy mają tu takie wsparcie? Zresztą wystarczy spojrzeć tu:

  http://faktopedia.pl/498067/Ziemia-jest-okragla-i-krazy-wokol-SloncaWg-ankiety-przeprowadzonej-przez

  Miłego weekendu. Pozdro.

 7. Szanowna Pani, chciałabym się zapytać o Pani opinię jako eksperta na temat szczepień dzieci z zespołem Downa. W internecie można znaleźć wiele (dez)informacji na ten temat, będę więc wdzięczna za Pani opinię.

 8. @ Zaniepokojona mama

  Dzieci z zespołem Downa można, a nawet należy szczepić zgodnie z kalendarzem szczepień.
  Myślę, że najlepsza i wyczerpująca odpowiedź znajduje się na stronie Medycyny Praktycznej. Zacytuję odpowiedni fragment:
  Szczepienia ochronne – stanowiące podstawową metodę profilaktyki pierwotnej – mają szczególne znaczenie u dzieci z zespołem Downa. Różnorodne zaburzenia czynnościowe i organiczne stwierdzane u tych dzieci warunkują zwiększone narażenie na zakażenia. Teoretycznie oznacza to, że populację tych chorych należy objąć standardowym zestawem szczepień. Wątpliwości dotyczą dwóch spraw: 1) osłabionej odpowiedzi immunologicznej, co może wpływać na zmniejszenie skuteczności szczepień; 2) możliwości wystąpienia powikłań poszczepiennych.

  Brakuje obiektywnych badań obejmujących duże populacje dzieci z zespołem Downa, które pozwoliłyby ustalić przejrzyste zasady postępowania. Z dostępnych publikacji wynika, że odpowiedź humoralna na szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B wśród dzieci z zespołem Downa nie różni się istotnie od populacji zdrowych dzieci. Odpowiedź na szczepionkę pneumokokową wśród dorosłych z zespołem Downa była natomiast wyraźnie słabsza. Obecnie uważa się, że dzieci z zespołem Downa powinny być szczepione jak dzieci zdrowe. Konieczne jest szczepienie przeciwko WZW typu B ze względu na zwiększone ryzyko występowania przewlekłego nosicielstwa w przypadku zakażenia HBV.

  Rozszerzony program szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (Immunization Policy WHO/EPI/GEN/95.3) określa stany i jednostki chorobowe, podczas których można wykonać szczepienia. W punkcie 10. wymieniono: „stabilny stan neurologiczny w takich chorobach układu nerwowego, jak porażenie mózgowe i zespół Downa”.[11,12,13,14,15,16,17]

  Stosowane przez niektórych lekarzy odraczanie szczepień u dzieci z zespołem Downa jest uzasadnione tylko w przypadku względnych (czasowych) przeciwwskazań do szczepień. Można także przyjąć – ale tylko teoretycznie – że starsze niemowlę powinno wykazywać lepszą odpowiedź na szczepionkę w związku z postępującym z wiekiem dojrzewaniem układu immunologicznego.
  (http://www.mp.pl/artykuly/11444)

  Tu jest także informacja o szczepieniu dziecka z zespołem Downa przeciw wzwB: http://pediatria.mp.pl/lista/show.html?id=68689
  A tutaj lista stanów i chorób, które nie stanowią przeciwwskazania do szczepień. Wśród nich znajduje się również zespół Downa: http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=2&id=128&sz=788

  Wszystkie te informacje pochodzą z rzetelnych stron, które z czystym sumieniem można polecać.

 9. Szanowna Pani, bardzo dziękuję za błyskawiczną i merytoryczną odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

 10. Ja mam jedno pytanie, niezupełnie związane akurat z tym postem, ale nie spotkałam się nigdzie z tą kwestią: jak antyszczepionkowcy zapatrują się na szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym? Czy wyjeżdżając na wakacje w tropiki też liczą, że wyłącznie higiena uchroni ich np. przed żółtą febrą? Czy antyszczepionkowość dotyczy tylko szczepionek ,,dziecięcych”? Pytam zupełnie serio, a stronie stopstopnop szczerze sekunduję :).

 11. @ Theli
  Dobre pytanie. Podejrzewam, że może dotyczyć wszystkich, skoro niektórzy z nich potrafią protestować nawet przeciwko szczepieniom przeciw wściekliźnie (u ludzi, a także u zwierząt).
  Dzięki za wsparcie :)

 12. „404 Not Found

  The request /stop_stopnop.pl_o_nas.html was not found on this server.”

  um

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s